Modna, nowoczesna, a przede wszystkim szczupła - to marzenie niejednej młodej mamy. By osiągnąć te cele, kobiety stosują różne, czasem nawet niecodzienne rozwiązania. Ważne jednak, by marzenia o pięknym ciele nie przysłoniły nam radości czerpanej z równie pięknego etapu w naszym życiu, jakim jest ciąża i okres karmienia. O swoich sposobach na smukłą figurę opowiadają mamy Tymona, Aleksandra i Borysa.
Dieta + odrobina lenistwa
Katarzyna, nauczycielka matematyki, szczęśliwą mamą została po raz trzeci dokładnie dwa lata temu. Gdy na świecie pojawił się Olek, Kasia zbliżała się do czterdziestki. W czasie ciąży przytyła 27 kg. Powoli żegnała się z myślą, że któregoś dnia znów będzie mogła włożyć swoje ulubione spodnie.
Po pierwsze dlatego, że po cesarskim cięciu nie miała ani siły, ani ochoty na wyczerpujące ćwiczenia na siłowni. Po drugie, nie chciała katować się głodówką czy specjalnym jadłospisem. Wreszcie po trzecie, gdy obserwowała bujne kształty swoich rówieśniczek, traciła nadzieję, że w tym wieku można wrócić do upragnionej formy. Posłuchała jednak rady koleżanki i spróbowała prostej, a jednocześnie zdrowej i efektywnej diety proteinowej. - W ciągu trzech miesięcy udało mi się zrzucić 12 kilogramów - przyznaje Kasia. - Dziś jestem bardzo zadowolona ze swojego wyglądu i rozmiaru 38, w który nie mieściłam się przez wiele lat.
Ćwiczenia + dieta + lipoliza iniekcyjna
Paulina - mama pięciomiesięcznego Borysa i właścicielka figury modelki - w czasie ciąży przytyła 6 kg. Fakt ten o mały włos nie doprowadził jej do załamania. Paulina planowała w niedługim czasie wrócić do pracy. Zajmując się zawodowo modellingiem, wiedziała, że bez natychmiastowej pracy nad sobą nieprędko pokaże się na wybiegu. - Zaczęłam od uprawiania sportu. Jogging i ćwiczenia na siłowni dwa razy w tygodniu pozwoliły mi zrzucić trzy kilogramy. Kolejne trzy kilo pozbyłam się dzięki diecie. Polecone przez lekarza zabiegi lipolizy iniekcyjnej dodatkowo zredukowały mój obwód ciała o 2, 3 centymetry - opowiada mama Borysa.
Endermologia + mezoterapia + kremy
Magdalena - mama ośmiomiesięcznego Tymona - zmaga się z rozstępami i cellulitem. Przetestowała już drogie kremy wyszczuplające. Teraz zdecydowała się na serię zabiegów na ciało w profesjonalnym salonie kosmetyczno-dermatologicznym. - Dowiedziałam się, że kremy mają głównie działanie nawilżające. Przy skórze tak wymagającej jak moja, nie zlikwidują problemu cellulitu. Specjalista zalecił mi endermologię w połączeniu z mezoterapią. Zaskakujące efekty zauważyłam już po pierwszej serii zabiegów. Moja skóra jest teraz bardziej elastyczna i gładka. Kiedy spoglądam w lustro, widzę, że zeszczuplałam i znów zaczynam podobać się sobie - uśmiecha się Magda.
Odchudzanie w czasie ciąży
Dla wielu mam kluczem do smukłej figury okazują się: odpowiednia dieta, aktywność fizyczna oraz zabiegi na ciało. Coraz częściej można jednak spotkać się z przypadkami kobiet, które jeszcze w czasie ciąży lub karmienia postanawiają zrobić wszystko, aby poprawić swój wygląd. Z punktu widzenia naszej biologii nie jest to korzystne.
- Pani Edyta przyszła do nas w chwili, gdy jeszcze karmiła piersią - wspomina Monika Górka, fizjoterapeutka z Centrum DER-MED. - Była zainteresowana zabiegiem Ultracontour, jednak odradziliśmy jej to. Po ciąży ciało kobiety bardzo się zmienia. Lepiej odczekać kilka miesięcy z wszelkimi zabiegami medycyny estetycznej. Zarówno ciąża, jak i narodziny dziecka to dla każdej kobiety wyjątkowy czas. Warto więc cieszyć się z faktu bycia mamą, a wszelkie plany dotyczące odchudzania odłożyć do czasu zakończenia karmienia - dodaje Monika Górka.
Eksperci przestrzegają również przed stosowaniem jakichkolwiek diet w czasie ciąży. Radzą, by w tym okresie nie odmawiać sobie zbyt wiele, bo samopoczucie przyszłej matki może mieć istotny wpływ na zdrowie i życie dziecka. Apelują, by w tym czasie zdrowo się odżywiać i nie jeść za dwoje, tylko dla dwojga.
Wiele popularnych zabiegów na ciało pozwoli nam po ciąży szybko wymodelować sylwetkę, zredukować cellulit czy zmniejszyć rozstępy. Rozważając jakąkolwiek dietę czy serię zabiegów, warto wcześniej skonsultować się ze specjalistą, by rozwiać wszelkie wątpliwości i obawy. Jeśli zależy nam na tym, by osiągnąć konkretny efekt, porada i konsultacja fizjoterapeuty czy lekarza medycyny estetycznej będzie nieoceniona. Pamiętajmy, że rozpoczęcie serii zabiegów oraz konsekwentne stosowanie diety mogą dużo zmienić w naszym życiu. Będą wymagać od nas cierpliwości i zaangażowania. Najważniejsze jednak, aby chęć powrotu do dawnej figury nie przesłaniała nam z radości, jaką daje ciąża i wychowanie dziecka.