Jogurty probiotyczne mają korzystny wpływ na układ pokarmowy. Mogą nie tylko pozytywnie wpływać na trawienie, ale również są pomocne przy zwalczaniu niektórych chorób. Dodatkowo jogurty tego rodzaju wspomagają odchudzanie.
Naukowcy odkryli, że pożyteczne bakterie dodane do jogurtu, pomagają w czasie diety w walce z nadmiarem tkanki tłuszczowej. Badacze są przekonani, że dzięki znajomości powyższego procesu mogą produkować nowe rodzaje jogurtów oraz napoi wspomagających odchudzanie. Może to również pomóc w zmniejszaniu czynników ryzyka występowania zdrowotnych problemów oraz leczeniu niektórych chorób. Stworzono szczep bakterii Lactobacillus (z grupy bakterii kwasu mlekowego), który występuje w jelitach człowieka i jest pomocy w trawieniu pokarmów, poprzez wprowadzenie genu z innego rodzaju bakterii zwanej Propionibacterium acnes (występuje m.in. jako flora układu pokarmowego). Naukowcy nadal pracują nad nowymi rozwiązaniami z wykorzystaniem ściśle określonych drobnoustrojów. Dzięki temu możliwe jest, że będziemy mogli leczyć swoje dolegliwości za ich pomocą w przyszłości.
Do pozytywnych skutków spożywania jogurtów probiotycznych możemy już teraz zaliczyć wzmocnienie układu odpornościowego. Szczepy bakterii w probiotykach prawdopodobnie mają wpływ na zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka jelita grubego oraz zmniejszanie częstotliwości alergii. Picie jogurtów zawierających szczepy bakterii probiotycznych, których działanie udokumentowane jest naukowo może być korzystne dla diety. Jednak sam jogurt nie wystarczy do tego, aby schudnąć. Może on jedynie wspomagać proces, ale nadal konieczne są ćwiczenia i wyzbywanie się niezdrowych nawyków żywieniowych. Stosowanie jogurtów tego rodzaju również jest korzystne dla osób mających problemy z przemiana materii oraz dla osób, które mają żołądkowe problemy wynikające np. z nadmiaru stresu.