Jedząc niewielkie porcje o stałych porach, możesz być pewna, że wahania cukru w twoim organizmie są mniej więcej na stałym poziomie (o ile nie dolega ci żadna choroba).
Urszula Głowacka, dietetyk i ekspert kampanii nieidealna.pl wyjaśnia: „Utrzymywanie w miarę stałego poziomu cukru jest niezwykle ważne. Brak gwałtownych spadków cukru we krwi sprzyja utrzymaniu koncentracji, lepszemu samopoczuciu i zmniejszeniu wahań nastroju. Zbyt wysoki poziom cukru powoduje uszkodzenia w systemie nerwowym i naczyniach krwionośnych. Stały poziom glikemii zapobiega też napadom głodu, szczególnie ważnym przy odchudzaniu się”.
Jakie znaczenie ma indeks glikemiczny produktów? Z produktów o niskim indeksie glikemicznym glukoza uwalniana jest wolniej, a to sprawia, że również poziom insuliny nie wzrasta tak dramatycznie szybko. Konsekwencją jest mniejsze wahanie poziomu cukru we krwi, a także swobodniejsze wydzielanie glukagonu i łatwiejsze spalanie tłuszczu
Dbanie o siebie i swój organizm nie jest wyłącznie kwestią mody. To jak się odżywiamy wpływa na nasze zdrowie, wygląd (włosy, skóra czy paznokcie), a także na nasz humor. Badania pokazują, że często wahania nastroju, napady smutku mogą być wywołane zmieniającym się poziomem cukru we krwi. Jeśli dodatkowo w diecie i naszym organizmie zaczyna brakować magnezu, może to prowadzić nawet do stanów depresyjnych.
Podsumowując - to, co jemy i kiedy jemy ma ogromne znaczenie, dlatego:
- Zwracaj uwagę na to, ile dużych posiłków dziennie zjadasz i jak duże są to posiłki..
- Poznaj wartość indeksu glikemicznego wybieranych posiłków.
Przestrzegając tych dwóch podstawowych zasad będziesz mogła spodziewać się nie tylko poprawy samopoczucia, ale też utrzymania figury, bo dieta z niskim IG reguluje poziom cukru we krwi i osłabia głód.