Kilka dni temu w Journal of the American Medical Association przedstawiono badania wskazujące na zależność pomiędzy zwiększaniem się wagi ciała po okresie menopauzy a wzrostem ryzyka zachorowania na raka piersi. Jednocześnie wykazano, że utrata wagi zmniejsza to ryzyko.
Dr A. Heather Eliassen z Brigham and Women’s Hospital w Bostonie i jej współpracownicy wskazali, że istnieje wiele badań ustanawiających związek pomiędzy zyskiwaniem na wadze i wzrostem prawdopodobieństwa wystąpienia raka piersi.
W 1976 roku zbadano i zważono 49 514 kobiet w wieku 30- 50 lat, będących przed okresem menopauzy i nie mających do tamtego momentu chorób nowotworowych. Wśród nich, w 2002 roku zanotowano 2376 raka piersi, wówczas już przeszły one menopauzę. Na podstawie tych danych i wagi uczestniczek badania, dr Eliassen i jej zespół opracował czynniki wzrostu ryzyka zachorowań na wspomniany rodzaj nowotworu. Kobiety, którym przybyło 25 kilogramów od 18 roku życia były zagrożone rakiem piersi o 45 proc. bardziej niż te panie, u których wahania wagi były niewielkie. U badanych, które przybrały na wadze 10 kilogramów bądź więcej, stwierdzono zwiększenie ryzyka o 18 proc.
Okazało się także, iż ma znaczenie, czy zmniejszenie wagi ciała nastąpiło przed menopauzą, czy też po. U kobiet, które zgubiły przynajmniej 10 kilogramów przed okresem przekwitania, ryzyko zachorowania spadło o 16 proc., a jeśli spadek wagi miał miejsce po menopauzie, prawdopodobieństwo zredukowane zostało do 23 proc.
Powszechnie wiadomo, że utrzymywanie prawidłowej wagi ma istotny, pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Wyżej przedstawione badania wskazują ponadto, że szczególne znaczenie ma pozbywanie się nadmiernej ilości kilogramów w starszym wieku.
Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »