Centrum Medyczne VIMED zorganizowało konkurs dla kobiet, które są mocno zdeterminowane, aby wreszcie pozbyć się nadwagi i uzyskać wymarzoną sylwetkę. Konkurs „Szczupła bez jo-jo" ma uświadomić, że skuteczne odchudzanie nie polega na zastosowaniu czasowej czy uniwersalnej diety znalezionej w podręczniku czy popularnej gazecie. Nie jest to również żmudne liczenie kalorii czy permanentne lub okazjonalne głodzenie się, których efektem jest z reguły efekt jo-jo i powrót do poprzedniej lub zwiększenie wagi pierwotnej.
Nagrodą główną w konkursie „Szczupła bez jo-jo" jest wyjątkowo skuteczna terapia odchudzająca i rewitalizująca w Klinice Leczenia Nadwagi i Otyłości VIMED w Warszawie o wartości 6.000 zł.
Z dniem 1 lipca do rywalizacji może przystąpić każda pełnoletnia kobieta, która jest skłonna opowiedzieć o swoich zmaganiach z nadwagą i może dostarczyć swoje zdjęcie. Konkurs składa się z 2 etapów: w pierwszym etapie, do dnia 31 lipca zbierane są wypełnione ankiety sprawdzające wiedzę (na stronie ), następnie, już w sierpniu, 20 finalistek odpowie na pytanie jakie mają marzenia związane z powrotem do idealnej wagi oraz prześle swoje aktualne zdjęcia. W II połowie września wyłoniona zostanie ostatecznie zwyciężczyni konkursu oraz zdobywczynie dwóch wyróżnień. Na ogólną ocenę zgłoszeń konkursowych wpływ będą miały: poprawność wszystkich odpowiedzi w ankiecie, kreatywne potraktowanie pytań otwartych (zarówno w I jak i II etapie) oraz oryginalne zdjęcie.
Celem konkursu jest uświadomienie kluczowych zasad żywienia, z których podstawową jest „słuchanie własnego organizmu". Każdy organizm jest inny i w praktyce wykazuje inną tolerancję na żywność w zależności od indywidualnych cech. Według specjalistów z Kliniki Leczenia Nadwagi i Otyłości VIMED głównym winowajcą tycia jest właśnie nietolerancja pokarmowa, która często przez długi czas nie daje wyraźnych objawów. „Pacjentki z nadwagą nie zdają sobie sprawy, że w ich organizmie tworzy się przewlekły stan zapalny spowodowany jedzeniem pokarmów niezgodnych z ich własnym genotypem. Ten stan stanowi często główną przyczynę permanentnych problemów z wagą" - wyjaśnia Lidia Trawińska, dietetyk, współzałożycielka Centrum Medycznego VIMED.
Kluczem do leczenia nadwagi czy otyłości jest zindywidualizowane podejście do każdego pacjenta, czyli określenie Indywidualnego Kodu Metabolicznego. Jego zdefiniowanie pozwala określić indywidualny pokarmowy profil immunologiczny a następnie wykluczyć pokarmy, które zaburzając nasz metabolizm, po prostu nam szkodzą. Na podstawie testu krwi (in vitro) komponowana jest indywidualna dieta eliminacyjno-rotacyjna (tzw. Dieta Metaboliczna). Pewne produkty zostają wyeliminowane czasowo, inne - te wybitnie nietolerowane przez organizm i prowadzące do jego dysfunkcji - niestety na zawsze. To całkowicie odmienne spojrzenie na odchudzanie. W genotypowej diecie metabolicznej nie chodzi bowiem o głodzenie się czy o znaczne ograniczanie dziennego spożycia kalorii, lecz aby, to co jemy, nie podtrzymywało przewlekłego stanu zapalnego wewnątrz naszego organizmu.
Informacje na temat konkursu „Szczupła bez jo-jo":