kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Szybkie odchudzanie zwiększa ryzyko choroby kości
2008/8/31 13:40:00

Zbyt duża masa ciała jest niebezpieczna dla zdrowia –informują od dawna naukowcy i lekarze, wyniki nowych badań ostrzegają jednak przed gwałtowną redukcją wagi.

Naukowcy z Oslo przyjrzeli się temu jak odchudzanie wpływa na stan kości mężczyzn w średnim oraz starszym wieku. Obserwacji poddano grupę 1476 panów w wieku 40-70 lat

Badania rozpoczęto od zmierzenia wskaźnika masy ciała każdego z uczestników eksperymentu oraz od przeprowadzenia badań określających mineralną gęstość kości. Badania te wykonano ponownie po 30 latach.

Okazało się, że wśród mężczyzn, którzy pomiędzy badaniami zmniejszyli wagę o co najmniej 10 % ponad 15 % zachorowało na osteoporozę. W grupie mężczyzn, którzy przytyli o 10 % lub więcej na osteoporozę zachorowało tylko 0, 6 %. Naukowcy ustalili również, że 31% panów którzy podczas pierwszych pomiarów masy ciała znaleźli się w kategorii otyłych a następnie stracili więcej niż 5 proc. wagi dotknęła osteoporoza.

Wyniki badania naukowcy tłumaczą tym, iż organizm z czasem przystosowuje budowę kości do masy ciała, szybka redukcja wagi może doprowadzić do różnych zmian chorobowych, w tym do osteoprozy.

Autorzy badań nie chcą zniechęcać mężczyzn do odchudzania, gdyż jak wiadomo otyłość sprzyja rozwojowi wielu chorób, biorąc jednak pod uwagę wyniki badań lepiej starać się o utrzymanie wagi na odpowiednimi poziomie niż stosować niebezpieczne dla zdrowia diety.


()
Oprac: Marta Wasiak

 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: choroba, dieta, odchudzanie, osteoporoza


 


 


 
Przepis dnia: Pavlova biała z kiwi

Uzależnia i powoduje, że ci którzy szukali dotąd zastosowania dla "nadmiarowych" białek, mają problem co zrobić z żółtkami.»