Wibrotrening to nowatorska metoda treningowa. Zapoczątkował ją w latach 60-tych profesor Biermann - niemiecki uczony, który jako pierwszy przeprowadził badania nad wpływem wibracji na organizm ludzki. Swój komercyjny sukces wibrotrening zawdzięcza jednak duńskiemu trenerowi olimpijskiemu G. van der Meerowi.
Pole zastosowania wibrotreningu jest niezwykle szerokie - stosują go zarówno kosmonauci, sportowcy wyczynowi, tancerki baletowe, klienci fitness klubów i salonów odnowy biologicznej, jak również osoby w wieku starszym, pacjenci klinik rehabilitacyjnych i szpitali.
Podstawą treningu wibracyjnego jest wykorzystanie drgań o odpowiednich częstotliwościach i małej, 2 lub 4 milimetrowej amplitudzie. Tylko wibracje w zakresie od 20 do 60 Hz wywierają pozytywny wpływ stymulujący na tkanki organizmu ludzkiego i tylko takie wykorzystywane są w treningu wibracyjnym.
Drgania te generowane są przez odpowiednie urządzenia (platformy fitvibexcel), na których stoi osoba ćwicząca. Wywierają one stymulujący wpływ na szereg tkanek i struktur organizmu człowieka np. kości, stawy, mięśnie czy skórę.
Parametry treningu wibracyjnego ustala się indywidualnie w zależności od wydolności organizmu osoby ćwiczącej, zaczynając od wibracji o mniejszych częstotliwościach i amplitudach, stopniowo przechodząc do wyższych parametrów. W przypadku treningu wibracyjnego uzyskujemy pożądane efekty bez dźwigania ciężarów w siłowni, lecz przez dobór odpowiedniej częstotliwości drgań i ich amplitudy, czasu trwania jednej sesji (max. 30 min.), ilości powtórzeń sesji w tygodniu (optymalnie 2-3 razy) oraz stopniowego doboru trudności ćwiczeń na platformie.
Profesjonalny polski Instytut Wibrotreningu Fit-Med zlokalizowany w Bielsku-Białej powstał w październiku 2005 r. Od tego czasu aż do marca 2007 roku Instytut zajmował się badaniem efektywności treningu wibracyjnego. Następnie Instytut udostępnił profesjonalne studio dla każdego chcącego skorzystać z treningu wibracyjnego.