Wraz z nadejściem wiosny wiele osób, które bez skutku walczą z nadmiernymi kilogramami doświadcza uczucia wstydu. Nie zawsze udaje się ukryć pod ubraniem nadbagaż, który nosimy. Okazuje się, że uczucie wstydu to świetny impuls do wypowiedzenia wojny nadwadze bądź otyłości.
Wiosna, czas, w którym osoby z nadwagą starają się ukryć swoje niedoskonałości pod warstwą ubrań i poprzez unikanie pokazywania ciała. Jednocześnie jest to czas, w którym dla wielu osób wygasają postanowienia noworoczne, zwłaszcza jeżeli nie przyniosły oczekiwanych rezultatów w odchudzaniu.
Zamiast radości i przyjemności obcowania z budzącą się naturą wiosna może przynieść poczucie zawstydzenia własną sylwetką i wyrzuty sumienia wywołane nieskutecznym odchudzaniem. Ponieważ wg teorii Goffmana, człowiek świadomie kontroluje gesty i słowa, by widzieć siebie takim, jakim chciałby być w oczach innych, na wiosnę częściej można zaobserwować wciągnięte brzuchy, wyprostowane sylwetki i zamaskowane fałdy. Szczególnie takie postawy, wywołane zawstydzeniem powinny skłonić do wykorzystania okazji i sięgnięcia do sprawdzonych metod, które gwarantują efektywne odchudzanie i zmianę wyglądu przed latem.
Jak doradzają eksperci portalu PotrafiszSchudnac.pl – przede wszystkim należy wyznaczyć sobie realny cel zrucania wagi. Cel musi być dostosowany do twoich potrzeb, konkretny i oczywiście dający się zmierzyć.
Należy nagradzać się po osiągnięciu każdego sukcesu – np. za utratę każdego kilograma czy też pójście na siłownię mimo ogromnej niechęci.
Podejmowane aktywności powinny dawać choć minimalną przyjemność, warto także poinformować o zmianie trybu życia najbliższych i znajomych – im więcej ludzi będzie o tym wiedziało, tym trudniej będzie ci się wycofać.
Jeżeli chodzi o nawyki żywieniowe, jednym z kluczowych warunków skutecznego odchudzania są odżywcze śniadania i stałe pory posiłków. Wyeliminuje to nagłe ataki głodu i spraw, że odczuwanie go będzie realną fizjologiczną potrzebą.
Zdecydowanie należy unikać jedzenia i zajadania przed telewizorem lub komputerem. Według badań to właśnie wtedy pochłaniane są największe ilości zbędnych kalorii, w dodatku w ogóle tego nie rejestrujemy.
Aby się jednak udało, należy spełnić dwa podstawowe warunki. Po pierwsze, należy podjąć decyzję o odchudzaniu, silnym motywatorem może być tutaj właśnie poczucie wstydu i presja społeczna. Po drugie, należy chwalić się za każde osiągnięcie, każdą wygraną nad apetytem – to umacnia „dietetyczne ja” walczącego z nadwagą.